Światowe Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie już otwarte! Wieczysta modlitwa o Pokój płynie z Polski na świat.

1 września 2018 roku, w Niepokalanowie odbyła się uroczysta inauguracja Światowego Centrum Modlitwy o Pokój – „Gwiazdy Niepokalanej” i konsekracja Kaplicy Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, która rozpoczęła wieczystą adorację w intencji pokoju płynącą z Polski na świat. Mszy Św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio.

W sobotę, do Niepokalanowa przybyły rzesze pielgrzymów z całego kraju i z zagranicy, aby uczestniczyć w uroczystości poświęcenia kaplicy wieczystej adoracji i inauguracji Światowego Centrum Modlitwy o Pokój. Otwarte w Niepokalanowie Centrum Modlitwy o Pokój jest częścią wielkiego dzieła utworzenia na świecie 12 międzynarodowych ośrodków modlitwy o pokój – 12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju, realizowanego przez stowarzyszenie Communita Regina della Pace. Niepokalanów został zaproszony do tego przedsięwzięcia, ponieważ jest miejscem naznaczonym obecnością św. Maksymiliana Kolbe, który w imię pokoju, oddał życie za drugiego człowieka w czasie II wojny światowej.

Podczas uroczystej Mszy Św. sprawowanej przez nuncjusza apostolskiego w Polsce, abp Salvatore Pennacchio, Homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który także dokonał konsekracji Kaplicy Wieczystej Adoracji w Niepokalanowie.

Jak mówił Przewodniczący Episkopatu Polski: „modlić się o pokój znaczy otworzyć ludzkie serce, by mogła je napełnić ożywcza moc Boga. Ożywiającą mocą swej łaski Bóg może sprawić otwarcie się na pokój tam, gdzie wydają się istnieć jedynie przeszkody i zamknięcie; może umocnić i poszerzyć solidarność rodziny ludzkiej, mimo długiej historii podziałów i walk”.

Abp Gądecki zwrócił się także do ojców franciszkanów z Niepokalanowa słowami: „niech więc to nowe Centrum Modlitwy – z pomocą franciszkanów, duchowych dziedziców św. Maksymiliana – nauczy nas wszystkich zrozumieć, że modlitwa o pokój nie jest elementem wtórnym, następującym po wysiłkach na rzecz pokoju. Przeciwnie, jest ona sercem wysiłków zmierzających do budowania pokoju w porządku,
w sprawiedliwości i wolności.

Ołtarz Adoracji w Światowym Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie przedstawia naturalnej wielkości figurę Matki Bożej. Pod jej rozchylonymi szatami została umieszczona 20-centymetrowa podświetlona hostia. Ołtarz nawiązuje kształtem do Cudownego Medalika Niepokalanej, czczonego przez św. Maksymiliana Kolbe. Powstanie Kaplicy Wieczystej Adoracji w Niepokalanowie było wielkim pragnieniem św. Maksymiliana Kolbe.

– „Ojciec Maksymilian chciał, aby w naszej bazylice trwała wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu, aby monstrancją stała się figura Najświętszej Maryi Panny, w której sercu znajduje się Pan Jezus Eucharystyczny. To pragnienie właśnie się urzeczywistniło.”powiedział Ojciec Andrzej Sąsiadek, OFMConv proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie. – „Serdecznie zapraszamy wszystkich wiernych z Polski i zagranicy do Niepokalanowa, do polskiego Centrum Modlitwy o Pokój i wspólnego połączenia się w modlitwie o pokój w naszych sercach, rodzinach i na świecie.” – dodał Ojciec Andrzej Sąsiadek.

Dotychczas Centra Modlitwy o Pokój powstały w: Betlejem w Izraelu, Oziornoje w Kazachstanie, Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Namyang w Korei Południowej i Kibeho w Rwandzie. Siódme Centrum powstaje w Dagupan na Filipinach. Niepokalanów jest ósmym Centrum Modlitwy o Pokój.