Działanie Ducha świętego. Witraże w Kaplicy Adoracji światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie.

Już za niespełna miesiąc, 1 września br., odbędzie się inauguracja Światowego Centrum Modlitwy o Pokój, które powstaje w sanktuarium w Niepokalanowie. Trwają ostatnie prace przygotowawcze w Kaplicy Adoracji. Zamontowane zostały właśnie niezwykłe witraże przedstawiające działanie Ducha Świętego.

Zamysłem, który przyświecał projektantowi witraży było przedstawienie wizualne czegoś, co jest nieuchwytne a rzeczywiste, czyli jak działa Duch Święty. Jest to niezmiernie trudne, jednak wydaje się, że projektant, stosując grę świateł na barwnych fragmentach szkła i tworząc harmonijny układ, doskonale oddał myśl teologiczną.

Widzimy jak Duch Święty, w postaci gołębicy, wyrusza od Jezusa Eucharystycznego, od ołtarza adoracji,
w kierunku krzyża, który jest umieszczony na najdalszym od ołtarza witrażu. Jego ruch nie jest jednolity, liniowy. Ma kształt elektrokardiogramu. Duch Święty wsłuchany jest w drgnienia serca, w jego bicie
i harmonijnie porusza się, nie zmieniając jego rytmu, niosąc go dalej i dalej w kierunku krzyża pustego, bo Pan zmartwychwstał. To jest też nasza droga. Do Zmartwychwstania. Elektrokardiogram to też znak Pana, który choć jako człowiek umarł na krzyżu, to jako Zmartwychwstały ciągle żyje i jest prawdziwie obecny
w Eucharystii, dlatego też elektrokardiogram jest na tej samej wysokości, co Pan Eucharystyczny.

Dzięki witrażom i punktowemu oświetleniu, w kaplicy Adoracji będzie panować półmrok sprzyjający skupieniu modlitewnemu. Światło będzie rozchodziło się od Eucharystycznego Jezusa umieszczonego pod sercem Niepokalanej i poprzez kryształy rozpływało się na całą wnękę ołtarza. W Kaplicy będzie panować cisza, ale możliwe będzie indywidualne rozważanie Pisma Świętego dzięki oświetleniu zamontowanemu na ławkach.